Pomník u rybníka v Jamnici

Pomník u jamnického rybníku byl postaven v roce 1937 a v tomto roce byl zároveň odhalen. Původní vzhled pomníku byl však jiný, než je tomu v současnosti. Původně na něm byla vyobrazena hlava prvního Československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka (TGM). Pod vyobrazenou hlavou byl nápis Tomáš Garrigue Masaryk.

Kopání kamene na pomník

Kamen na jamnický pomník má však svoji legendu. Údajně se k nám dostal za doby ledové ze Švédska, jak potvrdili odborníci. Tento tří tunový kámen byl objeven v Jamnickém lese, který v roce 1937 patřil panu Krusberskému Janu z č.p. 27. Partie chlapu z Jamnice se rozhodla,  že tento kámen vykopou a udělají z něho v Jamnici pomník. Kámen byl asi dvě třetiny v zemi. Jamničtí kámen vykopali a pomocí ruční kladky na silném řetězu ho vytáhli z výmolu a díry ven. Silný řetěz dovezl p. Rusek z Jamnice. Po vytažení dostali kámen po železných traverzách zase pomocí kladky na koňský vůz, který byl od p. Grossera č. 8. V roce 1937 měl pouze on tak silný vůz na koňský potah. Kladka byla zapůjčena z cukrovaru Vávrovice.

Převážení kamene na jamnický pomník

Kámen byl dovezen do vesnice pomocí dvou párů koní. Byla to velká sláva, že se tento velký čin úspěšně vykonal. Navíc se vše dělalo bez mechanizace, pouze za pomocí jamnických chlapů a koní. Po dovezení do vesnice se kámen postavil u rybníka jako pomník a byl slavnostně odhalen.

Pohled na pomník u jamnického rybníka v roce 1937

Tento pomník stojí v Jamnici dodnes, ale už na něm není vyobrazena hlava TGM. Podobizna byla odstraněna před německou armádou. Po druhé světové válce, v roce 1946 se  na kámen umístila pamětní deska oslavující příchod sovětské armády 10. května 1945. Dnešní podoba pamětní desky se na pomník umístila asi v roce 1960. Před samotnou tvorbou pamětní desky proběhl na vesnici sběr barevných kovů. Po nasbírání dostatečného množství kovu se nechala pamětní deska odlít  a následně připevnit na pomník.

Jamnický pomník v roce 2008

Zapsal Antonín Kramný 1. srpna 1986

Fotogalerie k článku

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *