Jsem rád, že jste zde. Historie obce Jamnice u Opavy mě zajímá dlouhodobě, především díky mému dědovi Antonínu Kramnému a protože je to má srdcovka a prožil jsem zde své mládí. Děda po celý svůj život zjišťoval informace a vedl si svojí vlastní kroniku. V současnosti se snažím o převod jeho rukopisu (tímto děkuji mé kolegyni Zuzce Moravcové za přepis) a spousty historických fotek do elektronické podoby. Tato stránka je vytvořena především jako jeho odkaz a dík za jeho celoživotní energii, kterou vložil do svého díla.

Jelikož se obecní kronika v dřívějších dobách ztratila (snad se najde), věřím, že tyto informace jsou už dnes ve většině případů zcela neznáme. Originální texty z dědovy kroniky ve většině případů mírně upravuji po češtinářské stránce. V případě, že najdete chyby (text, popisek obrázku), napište mi. Texty a popisky jsou většinou aktuální k roku 2000 (než děda umřel) nebo k datu, ve kterém psal daný článek. Od té doby se událo spousta změn, které je třeba zapsat a doplnit.

Také bych chtěl poprosit všechny, kteří chtějí přispět k dílu, ať se mi ozvou telefonicky na tel: 732 905 987 nebo emailem na adresu kronika@jamnice.cz. Jedná se mi především o historické materiály, které se dají digitalizovat a vložit zde na tyto stránky – fotografie, texty, obrázky, vzpomínky, nějaké věci k nafocení. Mým přáním je, zachránit co nejvíce informací o naší obci a předat je dalším generacím. Materiály mi můžete zapůjčit k digitalizaci, případně předat již digitalizované podklady ke zpracování (prosím u fotografií o skenování na kvalitním skeneru v co nejvyšší kvalitě). Po převodu do digitální formy Vám samozřejmě zase vaše věci vrátím.

Také bych chtěl, abyste psali vaše vzpomínky, příběhy, zážitky… ty jsou taky důležité.

Děkuji vám za podporu a pomoc.

Tomáš Kramný

Telefon

+420 732 905 987