Lípy okolo jamnického rybníka

V okolo jamnického rybníka roste celkem 6 stromů lípy. Každá lípa byla vysazena na počest nějaké významné události.  V kronice není zcela jasně tato kapitola napsána. Nechávám ji tak, jak byla napsána a věřím, že ji časem upřesním a dopíšu.

Pohled na kapličku okolo roku 1900

V roce 1919 byla vysazena lípa svobody  u hřiště a stavení Zdenka Krusberského). V roce 1929 byla vysazena další lípa na oslavu desátého výročí trvání první republiky. Původní lípa se nacházela na rozcestí Neplachovice-Zadky a Vlaštovičky. Tato lípa byla zasazena 2x, tu původní někdo polámal. Po novém vysazení byla lípa oplocena. Když byla lípa větší a silnější, tak se plot vzhledem ke svému stáří rozebral. V roce 1936 byla vysazena u rybníka naproti domu p. Ešika další lípa. Není přesně jasné, co měla symbolizovat. Pravděpodobně to bylo na připomenutí nějakého výročí nebo počest Antonína Švehly (významný státník té doby). V roce 1968 byla zasazena lípa také u baráku Zdenka Krusberského (dříve Reichla Rudolfa č. p. 7) jako symbol vpádu sovětských vojsk.

Pohled na kapličku v roce 1988, v pozadí lípy

O dalších lípách se v kronice nepíše.

Kdo vysadil lípy okolo rybníka?

  • První lípu od kaple vysadil Kramný Leopold č.p. 13.
  • Druhou lípu od kaple vysadil Klapetek Antonín č.p. 12.
  • Třetí lípu od kaple vysadil Krusberský Petr, č.p. 11.
  • Čtvrtou lípu od kaple vysadil Uvíra Josef, č.p. 10.
  • Pátou lípu od kaple vysadil Uvíra Josef č.p. 10.

V té době to byli velcí sedláci v Jamnici.

Nově vysazená první lípa od kaple v roce 2017

Dne 7. září 1996 zlomil u kořene silný vítr první lípu u kaple. Navíc lípa při pádu směrem na cestu poškodila střechu a okapové roury na kapli. Dále byl poškozen telefonní sloup a zpřetrhané telefonní dráty. Tato lípa měla přes 100 roků. Dne 1. 12. 2003 byla lípa znovu vysazena k 110. výročí založení SDH Jamnice. Lípu zasadil Jaromír Kramný a Václav Uvíra. Jiří Kramný vykopal bagrem díru. Tato nová lípa vyrostla sama u našeho plotu (dům Antonína Kramného č. p. 37). Před zasazením lípu Václav Uvíra ostřihal.

Fotogalerie k článku

Zapsal Antonín Kramný v roce 1986, aktualizace v roce 2003

Podobné příspěvky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *